By czas nie sprzyjał niepamięci - 66 lat temu

     Gestapo bardzo dobrze znało Staniątki. Ponad dwa miesiące wcześniej – 22/23 listopada 1943r. – dokonało aresztowań wśród mieszkańców tej i sąsiednich wsi członków Narodowej Organizacji Wojskowej , placówki „20” ( w Armii Krajowej „Węgorz”). Nazwiska aresztowanych, więzionych, przesłuchiwanych i torturowanych przy ul. Montelupich w Krakowie zaczęły pojawiać się na hitlerowskich afiszach śmierci, począwszy od obwieszczenia z dnia 25 listopada 1943r.

     2 lutego 1944r. przeprowadzona została w naszej wsi masowa egzekucja w odwecie za wysadzenie pociągu. Niemcy rozstrzelali 50 więźniów przywiezionych z Krakowa. Można przypuszczać, że w tym dniu zginęli w Staniątkach wszyscy skazani na karę śmierci, a nie straceni w egzekucjach wcześniejszych, wśród nich aresztowani w listopadzie 1943r. Egzekucji w Staniątkach nie ogłosiło gestapo specjalnym obwieszczeniem i wykazem nazwisk osób straconych. Zwłoki zamordowanych zostały wywiezione w nieznanym kierunku. W miejscu tragedii ustawiono jeszcze w 1944r. brzozowy krzyż, a po wojnie zbudowano pomnik. Wieńczy go krzyż oraz wyobrażenia Matki Boskiej Bolesnej i Białego Orła.

      O wydarzeniach sprzed lat pamiętają okoliczni mieszkańcy, troszcząc się o stan pomnika – kapliczki. Młodzież naszej szkoły uczy się tej tradycji. Kiedy odejdą ostatni świadkowie tragedii, kolejne pokolenia będą pamiętać…


By czas nie sprzyjał niepamięci. Szkoła Podstawowa w Staniątkach. Staniątki

 

Szkola Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniatkach. Designed by Sajt4u XHTML and CSS Valid!.