Przydatne strony


ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. Staniątki Grudzień… Miesiąc urodzin Adama Mickiewicza… 220 lat temu to się wydarzyło… w Wigilię… a 63 lata temu nasza szkoła otrzymała imię Poety, który tworzył w okresie zwanym w kulturze europejskiej epoką romantyzmu.

Myśliciele i artyści pierwszej połowy XIX w. odrzucali kult rozumu, uznając, że do wielu sfer rzeczywistości trzeba docierać innymi drogami, za pomocą wyobraźni, intuicji, wiary i uczuć… Najpiękniejsze z nich to MIŁOŚĆ… Jej motyw przewija się w wielu utworach poety. Być może jest to serdeczne echo jego młodzieńczej, niespełnionej i nigdy nie zapomnianej miłości do Maryli Wereszczakówny. Wysłuchaliśmy utworu „Do M***” zaprezentowanego przez Basię w wersji z filmu „Trędowata”, do muzyki Wojciecha Kilara.

Jedną z form miłości jest przyjaźń. Doświadczał jej poeta, spędzając z przyjaciółmi piękne i trudne chwile na wileńskim uniwersytecie. Temu uczuciu poświęcił jedną z bajek, której adaptacji dokonali uczniowie klasy IV a.

Ze względu na sytuację polityczną polski romantyzm miał specyficzny charakter. Literatura i sztuka wzięły na siebie zadania ocalenia tożsamości narodowej i szukania dróg odzyskania wolności. Twórcy podejmowali tematykę walki, oporu, historii, patriotyzmu czyli miłości do ojczyzny. Przywoływali wydarzenia świadczące o wielkości i sile polskiego ducha.

Po powstaniu listopadowym Adam Mickiewicz napisał wiersz Reduta Ordona. Jest to poetycka wizja obrony Warszawy przed Rosjanami . Wysłuchaliśmy fragmentu wiersza recytowanego przez Jakuba.

W 1834 r. poeta wydał w Paryżu ostatnie wielkie dzieło swego życia – Pana Tadeusza. Ten poemat epicki składający się z 12 ksiąg stał się najbardziej popularnym w kolejnych pokoleniach dziełem literatury polskiej. Być może jednym z nielicznych marzeń autora (o dotarciu pod strzechy), które się spełniło. Szereg fragmentów tego dzieła weszło na stałe do polskiego języka potocznego i literackiego, a poszczególne jego części znane są jako wręcz osobne „dzieła” poetyckie (Inwokacja, Koncert Wojskiego, Epilog i inne). Uczniowie klasy VIII zilustrowali plastycznie wszystkie księgi epopei i przygotowali wystawę swoich prac. Natomiast uczniowie klasy V – Jakub i Weronika – recytowali fragmenty utworu.

„Poloneza czas zacząć — Podkomorzy rusza.

I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza

I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi,

I skłoniwszy się grzecznie w pierwszą parę prosi.

Za Podkomorzym szereg w pary się gromadzi,

Dano hasło, zaczęto taniec — on prowadzi.”


To także znany fragment „Pana Tadeusza”. Polonez – reprezentacyjny polski taniec narodowy. Uroczysty, w którym gracji ruchów towarzyszą dostojne kroki. Mieliśmy okazję posłuchać i zobaczyć w tańcu uczniów klasy VIII.

Natchniony poeta, prorok, traktowany jako duchowy przywódca narodu. WIESZCZ, który widział wyzwolenie z niewoli po wielkiej, powszechnej wojnie ludów… W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości pamięci naszego patrona dedykowaliśmy uroczystość szkolną.


Maria Kleszcz

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. StaniątkiŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. StaniątkiŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. StaniątkiŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. StaniątkiŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. StaniątkiŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. StaniątkiŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. StaniątkiŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. StaniątkiŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. StaniątkiŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. StaniątkiŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. StaniątkiŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. StaniątkiŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. StaniątkiŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. Staniątki

.

 

Losowy obrazek

studio_filmowe_TVN_40

Ankieta

busyŁadowanie ankiety...

Akcja „Warto być dobrym” wystartowała!. Szkoła Podstawowa w Staniątkach. Staniątki


Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach.

StaniątkiSzkola Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniatkach. Designed by Sajt4u XHTML and CSS Valid!.