Przydatne strony


SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO OJCOWAW ramach Projektu Edukacyjnego Województwa Małopolskiego „ Poznaj Małopolskę” w Szkole Podstawowej w Staniątkach została zrealizowana wycieczka do Ojcowa. W projekcie brali udział uczniowie z klas:7a i 7b ( 33 uczniów), którzy pod opieką nauczycieli wybrali się do Ojcowskiego Parku Narodowego.

Wycieczka była jednodniowa i odbyła się 1 października 2021 r. Została zrealizowana z lokalnym biurem podróży, z uwzględnieniem reżimu sanitarnego, zadbania o bezpieczeństwo uczestników (większość czasu przeznaczona była na przebywanie na świeżym powietrzu). Celem wyjazdu było poznanie elementów historii i walorów przyrodniczych regionu Małopolski.

Rodzice uczniów biorących udział w projekcie zostali wcześniej zapoznani z planem i kosztami wyjazdu z uwzględnieniem dofinansowania w ramach projektu wsparcia turystyki szkolnej. Przed planowanym wyjazdem uczniowie na lekcjach historii, geografii i godzinie wychowawczej analizowali plan wycieczki, odszukiwali miejsca na mapie do których udali się, wyszukiwali w Internecie najważniejszych informacji o nich, przeliczali odległość, którą mieli do pokonania.

Wycieczka odbyła się zgodnie z zakładanym planem. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Jaskini Nietoperzowej, a następnie podążając śladami Szlaku Orlich Gniazd udali się do ruin Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie. Kolejnym punktem projektu był spacer po Ojcowskim Parku Narodowym, gdzie podziwiali jego malownicze krajobrazy oraz słynne Źródełko Miłości i Bramę Krakowską przez którą niegdyś biegł średniowieczny szlak handlowy na Śląsk. Pod koniec wycieczki uczniowie odwiedzili zamek w Pieskowej Skale oraz jedną z najbardziej znanych polskich skał w Polsce - Maczugę Herkulesa. Ostatnim etapem zwiedzania Doliny Prądnika był wspólny posiłek - pieczenie kiełbaski przy ognisku.

Zrealizowanie tego projektu przyczyniło się do poznania walorów przyrodniczych i kulturowych Ojcowskiego Parku Narodowego, co pozwoliło w atrakcyjny sposób uzupełnić wiedzę z historii i geografii. Ponadto wyjazd ten poszerzył umiejętności obserwacji, orientowania się w terenie, korzystania z map. Uświadomił uczniom upływ czasu i dokonujących się zmian w historii i przyrodzie, a tym samym uwrażliwił na piękno polskiej przyrody.

Wycieczka w ciekawy sposób wpłynęła na kształtowanie wśród uczniów tożsamości narodowej i kulturowej oraz poznanie polskiego dziedzictwa narodowego. Ważnym rezultatem projektu było również rozwijanie samodyscypliny oraz dalsza integracja grupy po zdalnym nauczaniu. Dzięki udziałowi w tym projekcie uczniowie klas siódmych poznali elementy historii regionu, zabytki oraz legendy związane z tym miejscem. Był to świetny pomysł na odkrywanie tajemnic Małopolski.

Wszyscy uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z klasowego wyjazdu, na który oczekiwali od dłuższego czasu.


Alicja Radwańska


 

Losowy obrazek

130_lat_szkoly_2020_28

Akcja „Warto być dobrym” wystartowała!. Szkoła Podstawowa w Staniątkach. Staniątki


Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach.

StaniątkiSzkola Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniatkach. Designed by Sajt4u XHTML and CSS Valid!.